Písecká ZUŠ vlastní modré housle

Písecká ZUŠ vlastní modré housle

Modré housle

Ve středu 23. května 2007 byly v Základní umělecké škole v Písku na večírku paní učitelky Jaroslavy Staňkové představeny modré housle. Unikátní modré housle byly v České republice zhotoveny prozatím pouze dvoje. První vlastní známý houslista Pavel Šporcl, druhé jsou nyní v majetku ZUŠ Písek.

Nástroj byl určen pro nejlepšího malého houslistu či houslistku, který hraje na půlové housle. Po poradě s přítomnými učiteli je získala Barunka Hlaváčová, žákyně 2. ročníku ZUŠ Písek. „Barunka zahrála na večírku bravurně sonatinu Niny Baklanovy a plně si je zaslouží. Je to perspektivní, talentovaná, velmi pilná a svědomitá houslistka,“ říká o své žačce učitelka Staňková.

Originální půlové housličky vznikly na zakázku ve firmě Akord Kvint v Lubech u Chebu. Akord Kvint totiž housle podobně bláznivých barev dělá už 10 let, žluté, zelené, vínové i fialové. Vyváží je do Kanady, pro Američany dokonce vyvinula bílé. Ovšem modré už nikdo nekoupí, protože Šporcl si je nechal patentovat. A to platí nejen v Česku, ale po celé Evropě.

Modré housle však lépe znít nebudou, podle p. učitelky Staňkové nemá bleděmodrý lak na zvuk vliv. „Záleží na tom, jak dobře jsou udělané, a tyhle hrají krásně. Barva je trošičku recese“. Nicméně modrá zafungovala i jako motivace: všechny děti, které nástroj v písecké škole viděly, se nadchly, začaly více cvičit, jen proto, aby získaly nějaké podobné. „Třeba koupíme ještě zelené“, naznačuje p. učitelka Staňková. S nimi by škola problém mít neměla.

Takže unikátními modrými houslemi se jako jediní v celé zemi můžou pochlubit pouze písecká „zuška“ a populární umělec a již nikdo další, právě kvůli zmíněnému patentu.